بلاگ

بلاگ

از سر چوب بیلیارد و نحوه ی تعویض آن بیشتر بدانیم

سر چوب بیلیارد (Cue tip)
سر چوب ها از چرم بسیار سختی که گاهی به صورت لایه لایه هستند و یا از phenolic Resin ساخته می شوند و جهت انتقال نیروی وارده از چوب به شار مورد استفاده قرار می گیرند ، همچنین برای جلوگیری از فرسایش چوب در پشت سرچوب از فرول (ferrule) که معمولا از جنس پلاستیک و فلز هستند استفاده می کنند.

 

سرچوب بیلیارد

 

سر چوب ها دارای سایز و اندازه هستند. بنابراین هنگام خرید سرچوب ابتدا باید از قطر سرچوب خود اطلاع داشته باشیم.
سایزهای سرچوب ایت بال معمولا سایز ۱۲ و ۱۳ میلی متر هستند و چوبهای اسنوکر سایز ۹ – ۹٫۵ – ۱۰ هستند. البته به ندرت سرچوب های سایز ۱۰٫۵ و ۱۱ نیز وجود دارد.

همچنین سرچوب به ۴ دسته ی زیر تقسیم می شود :

  1. Hard (سرچوب های سخت و محکمی هستند که معمولا جهت ضربه ی محکم (Break) مورد استفاده قرار میگیرد)
  2. Medium (سرچوب های نرمال)
  3. Soft (سر چوب های نرم )
  4. Super Soft (سر چوب های بسیار نرم)

لیست سرچوب های بیلیارد ایت و اسنوکر

انواع سرچوب بیلیارد و اسنوکر

 

آموزش تعویض سرچوب بیلیارد : 

بعد از انتخاب سرچوب می بایست قسمت پشت سر چوب را با سمباده ی نرم کاملا تمیز کرد به صورتی که چسبی که قرار است به آن زده شود تمامی سطح سرچوب را پوشش دهد. همچنین این کار را برای چوب مورد نظر می بایست انجام داد تا هیچ چیزی از سرچوب قبلی بر روی آن باقی نمانده باشد و کاملا تمیز تمیز باشد.

سپس با استفاده از چسب مخصوص سرچوب را به چوب بازی چسباند. نکته ای که می بایست اشاره کرد این است که بعد از چسباندن می بایست سرچوب به مدت ۵ دقیقه تحت فشار باشد تا کاملا چسب اصلاحا خودش را بگیرد. برای این کار می توان از گیره ی تعویض سرچوب استفاده کرد.

نکته : سرچوب های بزرگ را می توان با استفاده از ابزار (تیغ ، سمباده و …)کوچک کرد و به سایز دلخواه رساند اما این کار بدون دستگاه مخصوص دشوار هستش و معمولا خیلی مناسب و خوب نمیشود. بنابراین توصیه میکنیم در هنگام خرید به سایز چوب مورد نظر دقت نمایید تا برای تعویض سر چوب دچار مشکل نشوید.

همچنین یک ویدیو آموزش تعویض سرچوب را برایتان تهیه کردم در پایین میتوانید مشاهده نمایید.

 

 

ارسال پاسخ