بلاگ

بلاگ

درباره جنس و نوع پارچه بیلیارد بیشتر بدانیم

میزهای بیلیارد و اسنوکر ، با روکش مخصوصی پوشیده می شود که برای میز های اسنوکر از ماهوت و برای میزهای بیلیارد از پارچه های مختص خود استفاده می شود.

ماهوت

ماهوت :
واژه ماهوت در اصل هندی است. ماهوت یک نوع پارچه از جنس پشم کلفت و پرزدار است که از آن لباس و پرده و غیره می‌دوزند. حدودا از قرن پانزدهم برای روکش میزهای بیلیارد از ماهوت استفاده میکردند.
قدیمی ترین تولید کننده این پارچه در سال ۱۴۵۳ تاسیس شده و ایوان سیمونیسم نام دارد. رنگ ماهوت مورد استفاده در روکش میزهای اسنوکر سبز رنگ می باشد و آن هم در واقع به اجداد این بازی که بر روی چمن انجام می‌شده‌اند، اشاره دارد. همچنین این رنگ کاربرد مفیدی هم دارد زیرا چشم افراد عادی-کسانی که کوررنگ نیستند- در میان رنگ‌ها نسبت به رنگ سبز حساسیت بیشتری دارد.
در مکانهایی که استفاده از میز زیاد می باشد مانند باشگاها از پارچه‌های بادوامتری که در ضمن بافت خشن‌تر و در نتیجه اصطکاک بیشتری با توپ دارند، پوشیده می‌شوند. پارچه مورد استفاده برای میزهای خانگی و باشگاه‌های سطح بالا، از نوع ظریفتر، کم‌اصطکاک‌تر است.
پارچه به کار رفته در میز اسنوکر دارای جهت «خواب» مشخصی هستند به این معنا که بافت پارچه در یک جهت خاص قرار دارد و توپها، بسته به سمت موافق یا مخالف خواب پارچه، به شکل متفاوتی حرکت می‌کنند.

mahot

ارسال پاسخ